Avaleht / Eesti / Investeerimisblogid / August 2017 kokkuvõte

August 2017 kokkuvõte

Näod on sellised, et läheb kõvaks verelaskmiseks. Oligi vähemalt 7 kukkumist ja verd tuli kõvasti…

Aeg on kiiresti veerenud ja üks tegus kuu jälle selja taga. Tuleb tunnistada, et oli päris tore kuu, kuigi vihma sadas veidi palju ja Ironmanis jätsin jooksu pooleli. Selle eest oli aga äge sõit Gran Fondo Tallinn-Tartu, kaks toredat perepuhkust Hiiumaal ja sõpradega puhkus Peipsi ääres (see sai juba siin mainitud ka). Investeerimises oli ka rekordkuu, nimelt sai meie SWIP-i laen refinantseeritud ja sellest tulenevalt sai maksta endale ja Kallele viimase nelja aasta jooksul kogunenud intressid välja. Ütleme nii, et tänu sellele sai juba augusti alguseks eelmise aasta passiivse tulu kogumaht ületatud ja minu passiivne sissetulek on läinud väga tugevalt intressi suunas kaldu. Samas on see intress tuletatud ikkagi kinnisvarast ja üüridest.

Esimest korda puutusin ka kokku sellise probleemiga, et oma puhasväärtust arvutada on päris keeruline. Mida rohkem on raha paigutatud mitte-kaubeldavatesse varadesse, seda subjektiivsem on nende hinnastamine. Näiteks mis numbriga peaks oma bilansis kajastama 33% osalust SpaceCube-s? Ligi 70% majast on müüdud, kuid ehitusega pole suuremas mahus veel alustatudki. Üldiselt olen võtnud sellise lähenemise, et vara hinnaks on sinna sisse pandud raha ja puhasväärtuse saame pärast objektiga seotud laenude maha lahutamist. Aga kui laen on kulunud ka muude projektide rahastamiseks ja laekunud ettemaksud on osaliselt rahastanud järgmise objekti ehitust? Minu jaoks läks üle mõistuse ära ja tajusin esmakordselt seda ideed, mida Felix Dennis oma raamatus “How to get rich” tutvustas. Et rikkaks hakkad saama siis kui sa enam ise ka täpselt aru ei saa, et palju Sul seda mammonat hinge taha on korjatud. Muuseas, kõigile keda huvitab VÄGA rikkaks saamine, siis suhteliselt kohustuslik lugemine. Jagatud link on tasuta allalaaditav PDF, nii et head lugemist! Nagu Felix ise ka kirjutab, siis valdav enamus otsustab selle raamatu lugemise ajal, et nad tegelikult ei tahagi väga rikkaks saada.Muuseas, Felix defineerib ka rikkuse tasemed:

Õige rikkus hakkab ikka miljardist 😉

£1 milliore—£2 million The comfortable poor (päris hea, onju!!!)

£2 million—£5 million The comfortably off

£5 million—£15 million The comfortably wealthy

£15 million—£40 million The lesser rich

£40 million—£75 million The comfortably rich

£75 million—£100 million The rich

£100 million—£200 million The seriously rich

£200 million-£400 million The truly rich

£400 million-£999 million The filthy rich

Over £999 million The super rich

Nii, et teekond rikkuse juurde on veel päris pikk. Aga jah, mainin veel ära, et võtmetegur suure rikkuse kokku ajamisel on osalus ehk inglise keelse terminiga equity. Selle saamiseks ja hoidmiseks tuleb teha igasuguseid trikke. Näiteks on toodud, et kui Sa ikka väga tahad rikkaks saada ja hakkad oma vennaga koos äri tegema, siis tuleb Sul mingi valemiga saavutada olukord, et kogu osalus ettevõttest kuuluks Sulle. Maksa vennale kas kõrgemat palka; luba, et kunagi tulevikus jagame osalused ümber (jee, right! – vaata ka filmi Founder McDonaldsist) või lihtsalt vingu ja ähvarda, kuni see on saavutatud. Kui Sa seda teha ei taha, siis ei ole sa ka moraalselt väärt väga rikkaks saama. Siinkohal meenub mulle ka Paul Alleni raamat, kus ta räägib, kuidas Bill Gatest temalt osalust välja vägistas või FB film, kus mingi vend välja dilutiti. Nii, et õppetund – osalust jagades väga rikkaks ei saa! Samas võib see teekond olla nii jällegi oluliselt meeldivam…

Aga tagasi asja juurde. Nagu juba eespool mainitud, siis oli august päris põnev kuu ka investeerimise vallas. Alustangi seekord kinnisvarast, mis on kasvanud sujuvalt minu suurimaks varaklassiks (kõlab nagu käes oleks buum?!?). Eelmisel kuul lubatud kolimine Danskesse siiski ei toimunud, sest LHV otsustas meist kümne küünega kinni hoida ja tegi vastutasuks isegi kõvema pakkumise kui Danske. Korraks tekkis isegi tunne, et pankade laenukraanid on lõplikult avanenud. See tunne muidugi kustus kiirelt, kui Elva Kodu laenulimiiti suurendama läksime 😉 Aga eks me oleme Kallega juba neli aastat head kliendid olnud ja igakuiselt LHV kasumirida enam kui tuhande euroga toetanud. Kokkuvõttes hoidsime kokku nii notaritasudelt kui ka pangatasudelt ja jäime ikkagi kodupanka edasi. Maksime lõviosa omanikelaenudest ära ja nüüd on meil SWIP-iga olukord, kus lisaks pangalaenule on jäänud veel ca 50 000 eurot maksta. Ja oleme reaalselt jõudnud ka olukorda, kus isegi pärast pangalaenu tasumist jääb iga kuu raha üle. Kuidas? Laen läks suuremaks, kuid intress väiksemaks ja tähtaeg pikemaks. Sellest tulenevalt kukkus igakuine laenumakse 3600-lt eurolt 3100-le eurole. Aga eks see kõik on ka omajagu aega võtnud, oleme ju SWIP-i portfelli ehitanud 2010. aastast alates.

Elvas sai lõplikult valmis meie 3. üürimaja ja ka korterid on kõik välja üüritud. Vaatasin, et täpselt aasta tagasi olin kirjutanud, et esimene maja valmis ja otsime 6-7% intressiga laenuandjaid, kes tahaksid meid finantseerida. Nüüd oleme siis portfelli pea-aegu kahekordistanud ja endiselt otsime investoreid, kes oleksid huvitatud meie üürimajade tagatisel laenu andma. Nii, et kui soovid paigutada alates 6-st kuust summa 10-30 tuhat ja soovid saada igakuist rahavoogu, siis võta ühendust ([email protected]). Nagu juba mainitud, siis pangast pole Elva Kodusse õnnestunud laenu saada.

Majad kerkivad nagu seened pärast vihma

Scandium on olnud ka tegus, saime vahepeal kajastust ka LHV foorumis, kus ei jõutud ära imestada, et selliseid ruutmeetrihindu on keegi valmis maksma. Aga nagu me Kallega ka Äripäeva raadiosaates rääkisime, siis tegelikult ei osta investorid ruutmeetreid, vaid ühikuid. Ja õigesti ehitatud ja sisustatud üüriühikud on pigem väiksemad kui suuremad. Sellest ka keskmisest kõrgem ruutmeetri hind.

Uuesalus käib ehitus sellise hooga, et isegi laupäeval oli mul rattaga seal ringi sõites oht ekskavaatori alla jääda. Tundub, et trend korterist eramajja kolida on praeguse majandus- (ja eelkõige palgakasvu) tingimustes tugev. Aga koht on hea, iga kord kui seal rattaga mööda sõidan, siis mõtlen, et tahaks ka uues (maaküttega) majas elada 😉 Aga kuna me saime oma kodumaja ette ka hiljuti asfalti (no oleme ausad, tegelikult siiski mingi hübriidversiooni peenikesest kruusast ja bituumenist), siis pole plaani ära kolida. Sain arenduses rattaga sõites ka inspiratsiooni uurida lähemalt Husqvarna aktsiat (mis on muuseas päris põnev idee!), sest kohtasin päris mitut niidurobotit, kes vaikselt askeldasid.

Aktsiates oli rahulik kuu, ostsin IB-sse mõned Lowe’si ja Seadrill Partnersi aktsiad, muud olulist ei toimunudki. Dividende laekus kokku 281 eurot IB-sse ja 600 eurot Grindeksilt Müügigurusse.

Laenudes sain tagasi 5000 eurot CrowdEstate Endoveri projektilt (ja teenisin sellelt ka 678 eurot intressi). Lisaks laekusid veel mõned eralaenud ja nagu juba mainitud, siis SWIP maksis hoolsalt laene tagasi. Omarahast laekus intressi 1095 eurot (ja kahjumit tuli 235 eurot) ning Bondorast 609 eurot.

Vot selline kuu oli. September tuleb ka tihe – homme on Jakol esimene koolipäev, 8-9 septembril toimub Lätis SW tudengite kojujõudmise tähistamise pidu, 11. septembril esinen Äripäeva webinaril, 15. septembril esineb Tanel Padar ja toimub Eesti SW-kate suvelõpu tähistamise pidu, 16-17 septembril toimub Kinnisvarakoolitus ja nädal hiljem Tartu rattamaraton.

Lõpetuseks tahaksin veel õnne soovida kõikidele SW tudengitele, kes 2017. aasta suve edukalt on selja taha jätnud. Kokkuvõttes oli Europe1-l väga kõva suvi ja meie grupp Wolfpack tegi ka kõva kasvu. Olen päris põnevil uue hooaja osas, seda alustavad müügijuhid 3-10 oktoobril Hispaanias. Minu juhendatud Kristol läks ka päris hästi, esialgsete arvestuste kohaselt tuli auhinnareis Sizzler Tenerifel ära ja plaanime koos järgmisel aastal ka vähemalt 5-t uut tudengit juhendada. Nii, et kui oled tudeng ja tahaksid lähemalt kuulda võimalusest minu juhendamisel 2018. aasta suvel USA-s ennast raamatumüügiga proovile panna, siis jäta mulle oma kontaktid. Mul on muide päris hea track record juhendajana, 32-st tudengist on enam kui kolmandik selle auhinnareisi ka võitnud (ning teeninud selle käigus keskmiselt üle 8000 dollari tulu). Nende seas muuseas ka minu praegune äripartner ja hea sõber Kalle!originaalpostitus

Investeerimisest ja rahalise vabaduse saavutamisest rääkiv blogi. Lisaks kuuülevaadetele on ka palju muud materjali.

Loe samast kategooriast

Söön elevanti ja räägin seksist. Päriselt ka.

Tsauminasiinkähkuasjakallale. Ma tulin halama. Ja endast märku andma, et ma ei ole surnud ja minus …