Avaleht / Elu / Tervise- ja kaalulangetusblogid / Dietoloogiatudengi haiglapraktika Suurbritannias – I osa

Dietoloogiatudengi haiglapraktika Suurbritannias – I osa

Esmaspäeva hommik. Istun voodi serval ja koban kottpimedas sokke jalga panna. Kell lõi just 5.45, mis tähendab, et on aeg sügiseseks praktikaks. Plaanin kõvasti rassida ja võtta vastu katsumusi väljaspool oma mugavustsooni. Pikkadest vahemaadest hoolimata külastan iga nädal Lõuna Walesi piirkonnas olevaid erinevaid haiglaid. Päeval, mil kinnitasin valiku just Lõuna Walesi jäämiseks, pahvatas muidu tõsine juhendaja vaid naerma. ‘’Kadri, sa ei tea, millega sa end praegu seod,’’ muheles ta veel tükk aega. Mina kehitasin õlgu.

Jõuan haiglasse umbes nelikümmend minutit enne kokkulepitud aega. Võtan kohvikust musta tee piimaga ja loen teises käes olevast telefonist Eesti uudiseid. Tunnen, et närv hakkab vaikselt sisse tulema. Et end rahustada, sosistan salli sisse paar tutvustamisfraasi:‘‘Heya, my name is Kadri. It’s a pleasure to meet you. How has your morning been?‘‘ Mõtlen endamisi, et see ju alati aitab. Ootan veel 32 minutit.

Märkan üht kiitsakat punapäist ning naerust pakatavat naisterahvast minu poole jalutamas. Vahetame viisakusi, jalutame kontorisse ja paneme paika järgmise kaheksa nädala mängureeglid. Ilma pikema jututa ulatab ta mulle patsientide kaustad. ‘’Sul on umbes kolm tundi aega valmistuda pärastlõunaseks ambulatoorseks vastuvõtuks. Ma eeldan, et sa panustaksid mingil määral igasse konsultatsiooni. Olgu selleks siis patsiendi tervitamine või nõu andmine.’’ Hommikune väsimus oli paugu pealt läinud ning südame löögisagedus hüppas vabalt 62 pealt 130ni. Olen ärevil.

ESIMENE PATSIENT – TSÖLIAAKIA JÄRELKONTROLL

Pärast lõunapausi, kutsun sisse 43-aastase viisaka ja igati sümpaatse naisterahva. Haigusloost lugesin, et tal diagnoositi 13-aastaselt skisofreenia. Kuigi patsient nihverdab kogu konsultatsiooni vältel, on verbaalne kontakt selge ja artikuleeritud. Meie juurde tuli ta tsöliaakiaravi järelkontrolli. Vastavalt patsienti parameetritele, on tal õigus igakuiselt saada haigekassalt retsepti alusel 14 ühikut gluteenivabu tooteid. Kirjutan talle välja hulganisti leiba, makarone, erinevaid hommikuhelbeid ja ühe paki koogipulbrit. Patsient on rahul. Räägime ka tema tavapärasest toitumisest. Märkan koheselt ta jäika suhtumist söömisharjumustesse. Ta sööb vaid kindlaid asju, kindlatel kellaaegadel ja ei ole nõus muid toiduaineid tarbima. Ta paneb käed risti rinnale ja nõjatub tooli seljatoele. Ta ei ole valmis enda harjumusi muutma ja ma tunnen, et ei oska enam midagi rohkem öelda. Annan sõnajärje edasi juhendajale.

’’Tsöliaakia põhjustab peale ebamugavate seedetraktist tulenevate sümptomite ka kaltsiumi ja raua vaegimendumist. Sul on lisaks muudele probleemidele diagnoositud nii osteoporoos kui ka kauaaegne aneemia. Selle pärast me su toitumist arutamegi,’’ lisab dietoloog madalal häälel. Oma vanuse kohta näeb patsient erakordselt väsinud välja. Tal on silmade all mitte niisama kotid, vaid lausa topeltkotid. Ta tõdeb, et enne gluteenivabu dieediga alustamist oli ta veel hullemas seisus. Igatahes, peale läbirääkimisi nõustus patsient hakata sööma ühe portsjoni maitsestamata jogurtit päevas. Hea algus seegi! Dietoloog kirjutas talle lisaks ka kaltsiumpreparaadid. Vaatan kella ja märkan, et oleme juba 5 minutit ajagraafikust maas. 15 minutit ei ole piisav põhjalikuks konsultatsiooniks! Tänan patsienti, juhatan ta kiirelt koridori ja hõikan reipalt järgmise meesterahva nime.

TEINE PATSIENT – TSÖLIAAKIA JÄRELKONTROLL 2x

56-aastane mees. Tsöliaakia järelkontroll. Tunnen end juba veidi kindlamalt. ’’Äkki julgen seekord veidi rohkem ennast kehtestada,’’ pean sisemist monoloogi. Konsultatsiooni ülesehitus peaks enam-vähem sama olema. Patsiendil diagnoositi tsöliaakia eelmise aasta detsembris. Haigusloost johtub, et patsiendil on lisaks ka gastroösofageaalne refluks ja toitumisega kontrollitud teise tüübi diabeet. Pikkus 181cm + kehakaal 93kg = KMI 28.3kg/m2, mis asetab ta ülekaaluliste kategooriasse. Kuigi patsient lõikaks kasu dietoloogi teadmistest kaalulangetuse, diabeedi ja refluksiga osas, panen prioriteediks gluteenivabu dieedi range järgimise.

Esmasel konsultatsioonil saavad äsja diagnoositud tsöliaakiahaiged suurel hulgal uut informatsiooni ja lisamaterjale kodus lugemiseks. Järelkontrolli idee on toetada uue elustiili kohanemist ning vastata tekkinud küsimustele.

‘’Kuidas sa tunned, et gluteenivabalt toitumine läks võrreldes eelmise korraga?’’ küsin entusiastlikult.

‘’Eee. Normaalselt. Tunne on suhteliselt hea, ainult et perearst ei taha gluteenivabu tooteid välja kirjutada. Ehk saad talle kirja saata,’’ uurib patsient vastu.

‘’Seda on hea kuulda, et sa oma ravisse tõsiselt suhtud. Räägin su perearstiga täna õhtul enne kojuminekut.’’

Pärast viieminutilist diskussiooni patsiendi tavapärasest toitumisest mõistan: ‘’Selle põhjal, mida me just rääkisime, tundub mulle, et nii su hommiku- kui ka lõunasöök sisaldavad gluteeni. Kui sa vaatad seda lehte, mis ma sulle enne andsin siis on näha, et Weetabix ja kalapulkade ümber olev saiapuru sisaldavad nisu.’’

‘’Eee. Okei. Normaalne. Aga ega ma neid siis iga päev söö. Mu naine vahest annab neid mulle, ’’ vastas ta üleolevalt ja vaatas mu juhendajale parastava pilguga otsa.

‘’Ma tõin selle teema üles ainult selle pärast, et tsöliaakia ravi ongi range gluteenivaba toitumine. Mäletad, nagu te eelmine kord Lowriga rääkisite,’’ selgitan tagamaid.

Jälle tunnen, et sõnad on kurku kinni jäänud. Tänan patsienti, et ta minuga rääkis ja annan juhtlõnga Lowrile.

Vaatan suu ammuli, kuidas juhendaja oma osava jutuga patsiendi ümber sõrme keerab. Ta seletab rahulikul ning empaatilisel viisil ravi teaduspõhisusest ja olulisusest. Ühtäkki küsis ta samal malbel moel: ’’Lähtudes sellest, mida me just arutasime, kas sa arvad, et on mingeid muudatusi, mida sa oleksid valmis tegema?’’ Patsient vajus korraks mõttesse. ’’Eee. Ma oleksin valmis Weetabixid ja kalapulgad gluteenivabade toodete vastu vahetama küll.’’ BINGO! Just seda me tahtsime kuulda.

Suurbritannia tervisehoid on minetanud patriarhaalse arsti-patsiendi suhte. Eeldatakse, et patsient võtab vastutuse enda tervise ning ravi eest. Meditsiinitöötajad pakuvad oma teadmisi justkui teenusena – kui soovid, aitame sul terveks saada; kui ei soovi, siis ega me vägisi peale ka ei pressi. Selle pärast on eelnev konsultatsioon hea näide, kuidas efektiivse suhtlemisoskusega on võimalik patsiendile soovitud mõtteid salaja pähe istutada jäädes lugupidavaks. Lisaks, tunneb patsient nagu tema oleks selle idee ise välja käinud. Taoline konsultatsiooni kulg suurendab ka patsiendi rahulolu.

Dietoloogi sõnul kohtab eelnevalt mainitud ’’naine andis väikse ampsu’’ või ’’ma vahest harva luban koogitüki’’ suhtumist palju. Tsöliaakiahaigete puhul need vabandused ei päde, sest soolehattudel võtab kuid ning teatud juhtudel aastaid, et kahjustusest täielikult taastuda. Väiksemgi kogus gluteeni võib põhjustada sümptomite tagasitulekut ning mis kõige hullem, vaegimendumist. Verenäitude järgi on too härra aneemik – kirjutame rauatabletid. Lisaks, tuleb ergutada ka punaste vereliblede tootmist – soovitame, et perearst määraks talle B12 süstid ja folaathappe tabletid.

LAHTIÜTLEJA

Võtan paar lonksu vett. Viskan pilgu peale oma märkmetele ja jalutan jälle koridori uut patsienti sisse kutsuma. Mõtlen, et võiksin sellest kogemusest postituse teha. Selle pärast on tegu pelgalt informatiivse materjaliga. Haiguspuhust toitumist määrab haiglates tegutsev registreeritud dietoloog.originaalpostitus

identicon
Minu nimi on Kadri, olen viimase aasta dietoloogia ja toitumisteaduse tudeng Suurbritannias. Soov jagada ülikoolis õpitut, olla kursis tervisemaailmas toimuvaga ning aidata inimesi, ajendasid mind alustama blogi kirjutamist. Kuna internetiavarustes on liikvel palju prahtinformatsiooni ja sõnakõlkse, tundsin tungivat soovi olukorda parandada. Sestap on kõik avaldatud postitused teaduspõhised. Peale blogi, otsustasin kribama hakata ka heade raamatute kokkuvõtteid. Ikka sellepärast, et autori vaev ning tarkuseterad kuskile ripakile ei jääks.

Loe samast kategooriast

Kuidas riietuda vastavalt oma kehatüübile?

Meil kõigil on omad head ja halvad küljed. Olenevalt kehakujust saame langetada riideid šopates ja …