Avaleht / Spordiblogid / Jooksuseminari tarkused

Jooksuseminari tarkused

Reedel toimus Priit Ailti ja Tarmo Torim juhtimisel ja eestvedamisel selline väga äge jooksuseminar, kus räägiti:
-mis teeb jooksjast kiire jooksja?
-ökonoomse pikamaajooksu põhitõed
-kuidas talvega oma jooksutaset tõsta?
-teadlik jooksujalatsi valik

 

Alustuseks peab ütlema Priit Ailt….. Priiiiit Ailt… (sügav ja kuuldav ohe) 😀😀 Vot see on mees 😀 Tema võiks mulle küll käed külge panna ja natukene mudida 😀 noh füsioterapeudina või nii ja mida teie siis mõtlesite? Ahh 😛

Aga seminarist rääkides siis über äge oli ja teadmisi tuli ka vist natuke juurde või vähemalt sai teadmisi värskendatud, mis on ka hea ju 🙂

Osadest slaididest tegin pildid ka aga osad läksid meelest, sest kuulasin nii ennastunustavalt Priidu igat sõna 😀  See, mees teab, mis räägib ja noh endal tekitas see muidugi küsimusi, sest mul on jälle põlv pekkis aga no tegeleme tekkepõhjustega nüüd ja vaatame, äkki panebki Priit mulle käed külge millalgi 🙂 Oma Priit siin väidab, et tema ei saa mu jalgu masseerida enam, sest jalad on niipalju lihastesse läinud, et ta ei saa aru kunas jalg on pinges ja kunas ei ole 😀😀😀 Seega läheks ühe Priidu käe alt teise Priidu käe alla 😀 Üldiselt mindvõiks vist igapäev keegi kuskilt masseerida ja ma siis lööks rõõmust nurru 😀

Algas seminar sellega, et küsiti, kuidas saada kiireks jooksjaks? Lihtne! Tuleb jooksma hakata!

Kõik lapsed jooksevad õige tehnikaga aga täiskasvanud on niivõrd tugitoolistunud, et nemad peavad õppima uuesti ja õigesti jooksma.

Küsis, kuidas ära tunda Roman Frosti ja saalist vastati, et näed punkti ja juba ongi läinud mööda sust 😀

Tegelikult tunneb jooksja ära selle järgi, et tema keha on paigal ja jalad liiguvad. Liikumine toimub keskosast ja ei toimu üleliigseid rotatsioone ega vertikaalteljel liikumisi ega põrkamisi ja kõike muud ei toimu. Jalad teevad rulluvat tööd ning keha on paigal ja puusad ei vänderda ning käed liiguvad ette ja taha ning annavad hoogu, mitte ei tee mai tea mida…

Piltlikult öeldes tuleks ette kujutada, et mehel on seljas valge särk ja ees on punane täpp ning see täpp ei liigu, ainult jalad liiguvad. Seega on mõistlik ennast filmida ja vaadata oma tehnikat ning seda parandada. Järjepidavalt!

Saalist küsiti, et kuidas naistel selle punase täpi liikumisega on, et ka on paigal??? (terve saal naeris) Priit ütles, et jaaaa, naistega on selline teema, et puusade asend on veidi teine ning puusadest toimub mõningane rotatsioon, kuna me oleme loodud sünnitama ja siis küsis, et oot sa mõtlesin seda piirkonda siin ja näitas rindadele 😀 Terve saal jälle naeris 🙂 Selline muhe ja vahetu oli kogu tema jutt ja koguaeg sai naerda.

Põlvede juurde pöördudes. Tšau Mariliis! Ütles, et põlved on nagu uksed, sellised lihtsad liigesed, mis pea kunagi ei ole katki ega vigased, kuigi valutavad aga probleem on pea alati ja eranditult tingitud kas hüppeliigese või puusaprobleemidest. Ehk siis tugevad ja nõrgad lihased tekitavad pinged ja põlved hakkavad valutama. Me istume päevad läbi ja tekitame sellega venituse tuharalihases ja samas puusapainutaja on koguaeg lühike. Lisaks on lühenenud reietagumised lihased, sest jalg on põlvest kõverdunud. Iga tunni kohta, mis istume peaksmine tegema 20 puusatõstet, et kompenseerida lihaste düsbalanssi. Kui Sul on päevas ainult 30 minutit, et teha sporti siis see aeg tuleks kulutada sirutustele ja venitustele.

Mina siinkohal mõtlesin, et terve talve olen treeninud puusa stabilisaatoreid ja korralikult rullinud ja möllanud. Miks mul siis JÄLLE põlve valu lõi? Esiteks käisin seal paganama rullmassaažis, mille tagajärjel olid reied nii valusad ja sinised, et ei saanud enam harjumuspärast lihashooldust teha ning minust on saanud kontorirott, kes istub päevad läbi ja pinges lihased läksid veel rohkem pingesse? Või on puusalihased endiselt nõrgad ning suuremat tähelepanu tuleks pöörata tagumiku ja tagareie treenimisele, et valitseks tasakaal reie eesmiste lihastega? Tegeleme! 

Tagasi pöördudes videode juurde või üldse ideaalse jooksutehnika juurde siis oluline on jalatõste jooksu ajal. No seal oli sada muud asja ka aga räägin sellest, mis eredamalt meelde jäi…

DSC_5020.JPG

Ühesõnaga see puusanurk. Kui suurendada puusanurka 1% võrra suureneb sammu pikkus aeg 2%, mis tähendab seda, et kui jooksed 10 km 50 minutiga siis võidaksid 1 minuti. Ja seda kõigest 1% suurendamisega.

Sama teema oli see, et kui jooksed jalad väljapoole nagu part siis kaotad samamoodi päris suure hunniku distantsist ja ajast ehk siis oleks mõistlik enda jooksutehnikat jälgida ja korrigeerida ja parandada.

Samuti tuleks joosta üle jalakeskosa, et kompenseerida põrutust ning et liigutus oleks võimalikult rulluv. Üle kanna joostes toimub kõigepealt pidurdus ja alles seejärel äratõuge.  Ümber on võimalik õppida, mina õppisin ka näiteks.

Ülekanna jooksmine on seotud paksude ja pehme kannaosaga jooksujalatsitega aga sellest võib igaüks ise lugeda ja uurida.

Paar pilti ka ideaalsest jooksutehnikast: 

Seejärel räägiti jalatsitest ja sellest, et kasulik oleks jalatseid vahetada. Tehti test, et 264 jooksjat vahetasid kuue kuu jooksul jalatseid kahe paari vahel ning nende vigastuste risk vähenes 38% võrreldes nendega, kes jooksid ainult ühe paari tossudega. Vahetada on mõtet muidugi ainult siis, kui jalatsid on erinevad- natuke pehmemad /vähem toetavad jne.

Muidugi oli seal veel palju palju palju infot aga ega tervet seminari saa ju ka ometi ümber rääkida? Mai alguses tuleb uus seminar, kuhu ka kindlasti minna plaanin. Tulge teie ka 🙂

 

Päikest,

Regiinaoriginaalpostitus

identicon
Kirjutan oma blogis sellest, kuidas üritan oma kolme põnni kõrvalt trenni teha ja tervislikult toituda, mõned võistlused ja eneseületused ka sekka loomulikult. Head lugemist!

Loe samast kategooriast

Eile sain teada vereproovide vastused ja õnneks on kõik korras. Tuleb veel ultrahelis oma kaelaga …