Avaleht / Elu / Arvamusblogid / Kas õnnetusse mitte sattumist saab planeerida?

Kas õnnetusse mitte sattumist saab planeerida?

Olen päris tihti siit-sealt kuulnud, et inimesed arvavad, et Euroopa ravikindlustuskaart ongi kindlustus. Umbes, et kui nad lähevad Euroopasse reisile, siis pole vaja kindlustusfirmaga reisi(tervise)kindlustust sõlmida, Euroopa ravikindlustuskaart on ju olemas, see katab kulud. See on olnud lausa üleüldine väärarusaam, sest minu meelest isegi riik mitmeid kordi toonitanud, et NII EI OLE!

Ise olen ma alati teinud Euroopasse reisides (loomulikult ka mujale minnes) korraliku reisi- ja tervisekindlustuse, samas on meil ja lastel alati need lillakad kaardid kaasas olnud. Ma ei ole kunagi kuskil seadustes ridu taga ajanud, mis see kaart teeb, aga olen elanud teadmises, justkui common knowledge, et kaart peab kaasas olema, sest kui midagi juhtub, tagab see mulle arstiabi võrdsetel tingimustel kohalike elanikega. Umbes, et kui mul tekib mingi probleem ja pöördun haiglasse see kaart näpus, siis olen nö oma. Seda mõtet on toetanud ka mu enda tuttava juhus, kes Prantsusmaal haiglas töötajatega jagelema pidi, kuna tal polnud seda kaarti taskus ja teda ei tahetud vastu võtta. Igatahes liigsete seletamiste ja sekelduste vältimisteks on targem seda kaarti omada, see on kindel.

Tuttavatega tuli see kaardi teema ükspäev jutuks. Minul oli suva, mida see kaart täpselt teeb, sest mul on alati niikuinii reisikindlustus tehtud. Teisel tuttaval polnud isegi seda kaarti. Ja kolmas ütles, et tema meelest tähendab “saavad vajaminevat arstiabi võrdsetel tingimustel selles riigis elavate kindlustatud inimestega” seda, et kui kukud oma käe kipsi ja lähed traumapunkti, siis lapitakse sind kokku ja antakse kaasa samasugune arve nagu oleks kohalikule kindlustatud inimesele antud. See ei tähenda tasuta lappimist, lihtsalt saad väiksema arve, kui sul see kaart on. Või kui sa vajad võõras riigis järsku pimesooleoperatsiooni, siis maksaks see sulle sama palju kui selle riigi kindlustatud kodanikule. Kindlasti on need summad aga riigiti erinevad ja võivad paljudele ikkagi kontimurdvad olla.

NB! Juhime tähelepanu sellele, et Euroopa ravikindlustuskaart ei kata kõiki kulutusi, mis vajamineva arstiabiga võivad kaasneda. Patsiendil endal tuleb maksta omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu, ravimite omaosalustasu jne) asukohamaa hindades. Euroopa ravikindlustusekaart ei kata riikidevahelise transpordi kulu, ega eraarsti juures tehtud kulutusi. Soovitame reisides sõlmida erakindlustusfirmas lisaks ka reisikindlustuslepingu, mis sõltuvalt kindlustustingimustest patsiendi enda tehtud kulutused kompenseerib. (Kopeeritud Eesti Haigekassa lehelt).

Kui mul paar aastat tagasi üks sõber tundis minestustunnet ja nõrkust ühes Euroopa riigis ja pöördus koos oma ravikindlustuskaardiga traumapunkti, kus talle tehti mingi väike analüüs ning pandi tiba ajaks tilguti alla, siis selle eest sai ta kolme sotise arve… (Selle maksis küll tema kindlustus hiljem kinni). Mul tuli see juhtum kohe meelde, kui see ravikindlustuskaardi teema arutlusel oli. Ma ei taha teada, mis võiks ilma reisikindlustuseta maksta üks rets auto alla jäämine, kus sa keset tänavat lahtiste luumurdudega vedeled, kiirabi (mis paljudes riikides on tasuline) su üles korjab ning opilauale viib, pärast mida sa 3 nädalat järjest koomas haiglavoodis lamad isegi kui sul see ravikindlustuskaart on! Ja kui sa kuskil Euroopa keskel äkki üldse sussid püsti viskad, siis peab su pere leidma ca 5-6 tonni, et sind tagasi kodumaale tuua, seega tekkis mul üks suur küsimärk selle ravikindlustuskaardiga.

Nimelt – kui koguaeg rõhutatakse, et võõrasse riiki reisides peaks tegema reisi-ja tervisekindlustuse, sest kunagi ei tea, mis juhtuda võib, siis selles valguses tundub too lilla kaardike üks väga vastuoluline plastikjupp, sest ainult sellega minnes sa justkui planeeriksid ette, et sul juhtuvad vaid kergemad terviserikked, mingisse suurde õnnetusse sa ei satu ega susse kohe kindlasti püsti ei viska. Aga sellist asja ei saa ju ette planeerida?

Foto: pixabay.com

 

 

 

 originaalpostitus

Mind köidab taimetoit, kassid, reisimine, lennukid, filmid, raamatud, teatud ühiskondlikud valupunktid ning nii mõndagi nendest, aga ka muudest teemadest, võib siit blogist leida.

Loe samast kategooriast

MINU VERMIKOMPOSTIMISE LUGU

Lõikusin omale just ananassi taldrikule, panin mõned koored ja lehed vermikompostikasti ja ülejäänud Biobagi korvi. …