Avaleht / Ilu ja Mood / Moeblogid / Kiehl’s did it again with one of my favourite illustrators – Kate Moross!

Kiehl’s did it again with one of my favourite illustrators – Kate Moross!

Mul on selline tunne, et kusagil Kiehl’si peakontoris töötab minu teisik, sest aastast aastasse valivad nad oma jõulukoostöödeks minu lemmik-illustraatoreid. Eelmine kord siis Jeremy Ville kellega mul õnnestus tänavu Iirimaal disainikonverentsil tutvuda ja bondida ning seekord Kate Moross kelle piltide üle olen aastaid instagramis ilastanud.

Igastahes selline tuus kalender ja meigikotid ja jõulu-leibelid ning eritooted, saadaval ka Eestis muidugi, ilumaailmas.

Rohkem koostöid disaineritega kulla kaubamärgid, nii tuusad tulemused!

I feel like somewhere in the Kiehl’s main office works my clone or twin as year after year they collab with my most favorite illustrators! Last year it was Jeremy Ville who I absolutely love and got to personally meet and bond with him recently in Ireland at The Future conference (super awesome dude) and this year it’s Kate Moross whom I’ve adored on instagram for forever.

Anywho, an awesome advent calendar and cosmetic bags and christmas labels and products, also in Estonia of course.

Dear brands, look at this and take a note, working with illustrators rocks 🙂

The post Kiehl’s did it again with one of my favourite illustrators – Kate Moross! appeared first on UUS TUUS / NEW KEWL.originaalpostitus

identicon
Loomasõbra, disaineri, kõike uut ja tuusa avastava moemaani Helene Vetiku blogi kus leidub nii looke, reise, inspiratsiooni kui tänavakunsti.

Loe samast kategooriast

ORANGE SKIRT

How’s everyone’s weekend going? I hope it’s been amazing! I’m currently sitting on the train …