Avaleht / Eesti / Investeerimisblogid / PTR1L – kas uus SAF Tehnika?

PTR1L – kas uus SAF Tehnika?

Uus büroohoone, mida PST hakkab 2018. ehitama

Leedu ehitusfirma PST (aktsasümboliga PTR1L) on mul portfellis olnud üpris mitmel korral. Seekord alustasin positsiooni 2017. aasta augusti lõpus hinnaga 1,11 eurot ja hetkel on mul PST aktsiaid portfellis 20 000 tk. Viimastel päevadel on aktsia omajagu langenud, ilmselt seetõttu, et neid süüdistatakse kartellikokkuleppes. Hetkel on veel raske öelda, mida see endaga kaasa võiks tuua. Mu leedu keel ei ole ka piisavalt hea, et uudisest täpselt aru saada, kuid loen välja, et trahv selle eest võib olla kuni 10% aasta kasumist (täpsustan seda tõlget oma leedu sõbraga üle, võib siiski olla, et jutt on aastakäibest). PST 2016. aasta kasum oli napilt alla miljoni euro, käive aga 100 miljonit. Nii, et vahe on päris suur ja ei tahaks lasta seda tõlkes kaduma minna. See on aga maksimaalne trahv juhul kui ettevõte süüdi mõistetakse – hetkel on tegu veel alles uurimisega. Rohkem infot peaks avalikustatama 21. detsembril. Päris kehva lugu muidugi, et ettevõte pole viitsinud sellest isegi börsiteadet teha!

Aga miks mulle PST huvi pakub? Peamiselt oma bilansi pärast. Nimelt on ettevõte sulgenud oma tegevused Venemaal ja Rootsis ja keskendunud oma põhiturule Leedus. Nagu ka mitmed Eesti analoogid 😉 Sellest tulenevalt peaksid ka bilansivälised riskid olema väiksemad ja bilanss kergemini hinnatav. Ja praeguse hinna juures tundub tegemist päris huvitava investeeringuga.

Hinnaga 1 euro aktsia kohta maksab kogu PST kontsern kokku 16,35 miljonit eurot. Ettevõtte omakapital oli juuli lõpu seisuga (viimase aruande põhjal, ettevõte raporteerib kaks korda aastas) 38 miljonit eurot. Laenu ettevõttel sisuliselt pole ja pangakontodel istub raha 18,6 miljonit eurot. Ehk kui mingi valemiga saaks praegu selle poe kinni panna, oleks aktsia väärtus sisuliselt kahekordne. Siit koorub välja ka sarnasus SAF Tehnikaga 2010. aastal – ettevõttel oli raha kontol rohkem kui turuväärtus. Lisaks tundub mulle, et praeguses majandustsüklis võiks ehitustegevus olla pigem kasumlik tegevus ja PST-l tundub Leedus olevat täiesti arvestatav turuosa. Kõik suuremad kahjumid on suudetud teenida välismaal, samas kui kodumaal on ehitus toonud pigem stabiilset kasumit.

Ettevõte on maksnud ka dividende – viimati 6,5 senti selle aasta mais. Mis aga riskidesse puutub, siis on need suuresti samad mis ka Nordeconil või Merkol – eks ikka ehitusturu jahtumine või liigne ülekuumenemine. Esimesel juhul jääb tellimusi väheks, teisel juhul hakkavad alltöövõtjad hindadega pressima (see parasjagu Eestis ka toimub). Ka võib juhtuda, et selleks ajaks kui uus aruanne ilmub, on vaba raha juba kusagile huugama pandud. Kasvõi seesama büroohoone, mida Vilniuses ehitama hakatakse, läheb üle 20 miljoni maksma ja börsiteates pole selge, kust see raha võetakse. No ja alati jääb risk, et juhtkond kandib rahad kusagile kõrvale või tormab taaskord maailma vallutama. Hetkel tundub mulle aga aktsiahinna valguses, et võimalik tulu kaalub riskid üles.

The post PTR1L – kas uus SAF Tehnika? appeared first on Kuidas saada rahaliselt vabaks.originaalpostitus

Investeerimisest ja rahalise vabaduse saavutamisest rääkiv blogi. Lisaks kuuülevaadetele on ka palju muud materjali.

Loe samast kategooriast

EBAreaalne, ma kirjutavat “harivat blogi” ja sain Eesti Blogiauhinnad 2018 internetikarika!

Kes märkas ja kes mitte, aga eelmisel nädalal ajasin oma blogis ja feisbukis taga maski. …